Írta: Administrator |
Képek kezelése és előkészítés pps-hez
Arra már tettem utalást az előzőekben, hogy miért fontos a képek mérete és fájlkiterjesztése. Az talán senkinek se kétséges, hogy a sok pixelből álló nagy kép digitális mérete is nagyobb bájtban, kilobájtban, vagy megabájtban mérve, mint a kisebb képé. Ugyanakkor az sem mindegy, hogy milyen típusú képet használunk, itt a fájlkiterjesztésekre gondolok. Nem mindegy, hogy jpeg, png, vagy gif, vagy más formátumú képet alkalmazunk! Mindegyiknek megvan a maga előnye és hátránya, ezzel együtt a speciális alkalmassága is. A pps-hez ajánlott képméretek, a 640:480 vagy a 800:600 pixeles méretek. Ezektől nagyobb méretek használata erősen növeli a pps méretét. Vegyük észre azt is, fogy ezek képernyő arányos méretek. A méretek beállítását elvégezhetjük valamely grafikai képszerkesztő programmal, de erre még visszatérek. A kép terjedelme és minősége okán a JPEG kiterjesztés a legalkalmasabb, mert ez egy jó minőségű tömörített formátum. Előfordul, hogy fontos az átlátszó háttér, akkor a png képet kell használnunk, aminek persze kicsit rosszabb a minősége és nagyobb a terjedelme. Az animált gif kép is jól működik a pps felületén. Ha csak egyszerűen a képeink méretét szeretnénk belőni némi képszerkesztési effektussal, akkor elegendő lehet a szoftferbázis oldaláról letölthető képlopó és képszerkesztő programocska. http://www.szoftverbazis.hu/szoftver/picpick_v3.10__magyar_.html A programocska ugyan haladónak titulált, de jól el lehet boldogulni kezdőként is vele. A beállításainál állítsuk be a billentyűparancsokat, és máris mehet a szkennelés (a képlopás). Ezután neki láthatunk a kép szerkesztésének. Ha a szerkeszteni kívánt kép benne van már gépünk könyvtárába, akkor nyíl által mutatott módon nyissuk meg, tallózzuk ki, de a mentést is ugyanígy végezzük. Előfordul, hogy a képeket retusálni kell, esetleg manipulálni szeretnénk, vagy csak különleges effektekkel szeretnénk látványossá tenni. Ehhez nagyon alkalmas a Paint.Net grafikai képszerkesztő program. Letölthető a http://www.szoftverbazis.hu/szoftver/paint.net_3.5.10__magyar_.html oldalról. A Paint.NET egy ingyenes, és egy nagy tudású képszerkesztő program. Képes rétegeket kezelni, és rengeteg effektust ismer. Nem egészen kezdők számára találták ki, így egy kicsit érdemes ismerkedni vele, és egy kicsit gyakorolni.
Tud magyarul, kezelőfelülete viszonylag egyszerű és praktikus. A jelen képen négy ablaka van megjelenítve: 1.) a fő ablak, 2.) a rétegek ablaka, 3.) a színek ablaka, 4.) az eszközök ablaka. Ezeket az ablak menüpont alatt szabályozhatjuk. A kép menüpont alatt átméretezhetjük, forgathatjuk, tükrözhetjük, vagy körbe nyírhatjuk a betallózott képet. De mi van, ha nem a teljes képet szeretnénk felhasználni? Hát a teljes képből ki kell vágnunk egy téglalap, négyzet, vagy kör szelvényt! Ennek a programnak csak az a hibája, hogy az eszköztárában nincs vágási opció. Mégis megoldható a feladat, az alábbi kép szerint.
Kiraktam a főablakból a réteg és szín ablakokat. Az eszköztár ablakában a téglalap kijelölést választottam. Tetszés szerint kijelöltem a téglalapot, majd a kép menüpont lenyitásával a körbenyírást választottam. Íme, az eredmény:
Most már beállíthatjuk a végleges méretet.
Rétegek kezelése: Érdemes szót ejteni a rétegek kezeléséről, és hogy mire is jók? A réteg ablak használatával bármennyi új réteget hívhatunk be. minden rétegbe külön képet rakhatunk. A kép tulajdonságai opcióval átlátszóvá tehetjük a képeket. Összefésülhetjük a rétegeket, két képből csinálunk egyet, összevágunk két képet, és még számos manipulációt hajthatunk végre. A rétegek kezelése hiányában nagyon sok képi manipulációs trükk válna lehetetlenné. Többek között akár rétegemként állíthatjuk be a kép átlátszóságát. Az opciót a kép tulajdonságai között találjuk. Ennek akkor van jelentősége, ha a képünk mögött egy másik képet is szeretnénk látni háttérnek. A diavetítésben ez nagyon látványos effekt. Meg kell azt is jegyezni, hogy az Internet Explorer csak png fájlkiterjesztéssel támogatja az átlátszó hátterű képeket. Hogy mi mindent lehet még csinálni, azt nem igazán lehet leírni, azt a próbálgatás, a gyakorlás fogja megmutatni.
Korrekciók és effektek menüpontja: Itt is csak azt tudom mondani, hogy a magyarázat nem igazán segít. A próbálgatás és gyakorlás hatásosabb bármilyen magyarázatnál. Mindenesetre érdemes végignézni és végig próbálni, mert borítékolhatom, hogy érdekes, és látványos lesz a dolog, különös tekintettel a korrekciók menüpont alatt a színhatásokra.
Nem marad más hátra, mint a szerkesztett képünket a megfelelő helyre, és megfelelő módon menteni. A fájl menüpont alatt a mentés másként opciót válasszuk. Ekkor megjelenik a gépünk könyvtárstruktúrájának panelja. Tallózzuk ki a megfelelő mappát, adjunk nevet a képnek, és mielőtt megnyomnánk a mentés gombot, jelöljük ki a fájlkiterjesztést az alábbi kép szerint:
Amikor már elegendő gyakorlattal rendelkezünk a képszerkesztő programmal kapcsolatban, úgy érezzük, hogy perfekt módon tudjuk kezelni, akkor léphetünk egy lépcsőfokot. E program az alapja, hogy egy másik ingyenes, mégis professzionális tudású programot kezelni tudjunk. Ez a program ingyenessége ellenére vetekszik a PhotoShop tudásával, amiről köztudott, hogy micsoda horror áron vehető meg. Nos, ez a program a The Gimp, és a szoftverbázis weboldaláról tölthető le. http://www.szoftverbazis.hu/szoftver/the-gimp-v2-66--magyar--GC5.html Kezeléséhez, megismeréséhez, trükkjeihez nagyon sok útmutatót, anyagot találunk az interneten. Kezelése ugyan haladó, és ezért említettem az előző programot előképzésnek. Nem kell megijedni tőle, mert megismerhető és megtanulható. Ha valaki a PhotoShop mellett voksolna, megjegyzem ahhoz több száz oldalas tankönyv, kezelési utasítás tartozik. Hogy mit tud a Gimp? Még én se tudok mindent, pedig sok éve használom, de ez nem zavar abban, hogy használjam. Mindenesetre sokkal többet tud, mint ami a pps megtámogatásához kell.
|