Menjünk horgászni
Nyomtatás E-mail

Előszó

                    Mindenek előtt nagyon fontos azt tisztázni, hogy az általam leírt anyag elsősorban a Microsoft Windows Xp operációs rendszer alatt fog futni, és rendelkeznünk kell a Microsoft Office irodai szoftverrel, aminek egyéb más alkalmazások mellett szerves része a Power Point Slideshow alkalmazás. Persze azt se hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy akinek szánjuk ott is legyen telepítve a Microsoft Office valamelyik verziója, vagy legalább a power point wiewer, hiszen ez fogja futtatni a PC-n a pps kiterjesztésű fájlt, vagyis a diánkat. Azt is meg kell említenem, hogy nem mindenki tudja megvásárolni, vagy valamilyen módon beszerezni a Microsoft irodai szoftverét. Ez az anyag nem nekik szól. Létezik egy ingyenes szoftver, az „OpenOfficeOrg” irodai program, amiről most nem mondanék véleményt. Letölthető a http://download.openoffice.org oldalról a magyarított változat is. A használattal kapcsolatos információkat akár a http://www.regen.hu/pps/pps.html weboldalon találunk.

                        Amikor kedvenc Albumunk képeit látványos, szinte lélegzetelállító effektusukkal szeretnénk közzé tenni, vagy egyszerűen csak ismerőseinknek bemutatni, akkor erre kiváló program a Microsoft Office szoftverének power point slideshow (pps) alkalmazása. De, nem csak erre alkalmas ez a program! Készíthetünk különböző kirakati reklám diákat, ismeretterjesztő diákat, vicces, humoros diákat, és csak a kreativitásunk szab határt annak, hogy még mi mindent alkothatunk. Az internet lehetőséget nyújt arra is, hogy névnapi, születésnapi, nőnapi és egyéb ünnepi jókívánságainkat egy igényesen megalkotott pps keretében, az éteren át továbbítsuk, ahol persze a technikai feltételek adottak. A postai üdvözlőlapok ma még nagyon sok nosztalgiát képviselnek, emiatt nem is fognak úgymond kimenni a divatból. A pps a videoklippek mellett egy teljesen más kategória. Sokkal látványosabb, az éter hullámain (internet) sokkal gyorsabban célba juttatható, ugyanakkor sokkal munkaigényesebb megoldás. Azt teljesen bizonyosan állíthatom, hogy egy jól sikerült diával el tudjuk varázsolni azt, akinek szánjuk.

                       A diakészítés egy eléggé széles ismeretanyagot felölelő mesterség, mégse kell ettől megijedni, mert nagyon gyorsan át lehet jutni az alapokon, amikor is elkészül az első bemutatónk, vagyis diánk. Mégis azt mondom, hogy nagyon sok idő telik el addig, amíg teljesen perfekt módon tudjuk kezelni a program adta lehetőségeket. Olyan ez, mint az ember és a hegedű! Mindenki kezében meg fog szólalni, de ahhoz mégiscsak sokat kell gyakorolni, hogy fülbemászó dallam jöjjön ki a hangszerből. Szükségünk lesz még egy ingyenes, mégis nagyon kiváló hangszerkesztőre, mint például az Audaciti 1.2.6, továbbá egy sokoldalú, mégis ingyenes audio konverterre, mint a Format Factory, és valamiféle képszerkesztő, illetve képméretező alkalmazásra. Ezeknek a programocskáknak a használata nem igényel informatikai képzettséget, kezdő szinten is jól lehet boldogulni velük, ráadásul tudnak Magyarul. Ha azonban tudunk bánni, mondjuk a Gimp2.6 grafikai programmal (kezelhetősége: haladó és sok gyakorlást igényel), akkor sok mindenben meg tudjuk támogatni készülő diánkat. Ezek letöltésére és használatára az aktuális pontokon visszatérek.

                     Az ismertetés során külön fejezetet szánok a kezelőfelület megismerésének. Ez azért nagyon fontos, mert olyan ez, mint aki mondjuk Angolul tanul. Kezdetben lázasan keresi fejben a szavakat és kifejezéseket, úgymond ezekre koncentrál. Amikor perfekté válik a nyelvismeret, már a mondandóra, a gondolatokra koncentrál, a szavak pedig csak jönnek! Érdemes ezt a hasonlatot figyelembe venni, mert a kezelőfelület használata az előbb említett „nyelvtanulást” jelenti. A perfekt ismeret pedig a kreativitásunk előtt nyit utat, mert olyan megoldásokat is képesek leszünk végrehajtani, amit eredendően nem is terveztek bele a programba. Még gyakorlott felhasználók sem ismerik teljesen a program összes képességét.

Minden fontos témának egy önálló fejezetet szánok, csak úgy, mint a nélkülözhetetlen segédprogramok, és szerkesztési trükkök bemutatására.

Akkor hát itt az idő, csapjunk bele a lecsóba!