Menjünk horgászni
Nyomtatás E-mail

Animációk a Power Point alkalmazásban.

 

Mi is valójában az animáció? Animálunk akkor, ha egy képnek vagy szövegnek valamilyen mozgást adunk, vagy valamilyen effektel ruházzuk fel. Az effektek nagyon sokfélék lehetnek, folyamatossá és látványossá teszik a mondanivalót. A képkockák között is különböző áttűnési effekteket használhatunk. A szerkesztőfelületen elhelyezhetünk olyan Gif képeket is, amik hát önmagukban animáltak, és nem a Power Point alkalmazás animálja. Azt azonban előre kell bocsájtanom, hogy az animációk mindig és csakis slideshow, vagyis vetítés módban láthatók. A pps szerkesztési módjában mindig megvan a lehetőség az animáció ellenőrzésére.

Az áttűnési effektek: Nem más, mint a képváltás módjának beállítása. Bontsuk ki az animációk menüpontot, és válasszuk ki a nekünk tetsző, vagy a diához legjobban illő képi áttűnési effektet. A kiválasztást segíti, amikor valamely ikon fölé visszük a kurzort, az effektus egyszer megjelenik a diakocka szerkesztő felületén. A képi áttűnési effektekhez csatolhatunk különböző hanghatásokat is. Ezt a lehetőséget az „áttűnés hangja” opció legördülő ablakból válasszuk ki. Amikor a kiválasztandó sorra visszük a kurzort, akkor a bekapcsolt hangszóró mellett hallható lesz az áttűnés hangja.

Amint azt már korábban is szóba hoztam, ez az opció alkalmas még a vetítést kísérő zene, vagy narrátor hang beszúrására. Természetesen ez csakis wav kiterjesztésű, vagy annak látszó fájl lehet. itt nem lehet csatolni, és csakis beágyazott lehet. Ilyen hang beágyazáshoz az „Egyéb hang” lehetőséget kell választani, majd követni a program utasításait. (Kitallózás és beszúrás). Az áttűnési animációknak további szabályozási illetve beállítási lehetőségei is adottak. Szabályozhatjuk az áttűnés sebességét, de azt is, hogy csak egy, vagy minden kockára legyen érvényes. A továbbításra vonatkozóan beállíthatjuk, hogy kattintásra, vagy automatikusan történjen. Meghatározhatjuk kockánként a kockák láthatósági idejét. (Ennek csakis az automatikus továbbításnál van jelentősége!). A képkockák közötti áttűnések, csak egy kicsi részét képezik az animációs lehetőségeknek.

 

 

Az egyéni animáció: Ha az „Animációk” menüpont alatt megnyomjuk az „Egyéni animáció” gombot, akkor a szerkesztőfelület jobb oldalán megnyílik egy új ablak, ami újabb lehetőségeket nyit meg. Ezt a lehetőséget akkor használjuk, amikor egy diakockára elhelyezett képnek, képeknek, szövegnek egyéni effekteket szeretnénk adni, akár egymástól függetlenül.

 

Az ábrán egy képet és egy szövegblokkot szúrtam be. Ha jobbról megnyomjuk az effektus hozzáadása gombot, akkor többféle lehetőséget választhatunk. Tallózhatunk a megjelenési formák között, a kiemelési formák között, vagy éppen az eltűnési formák között. Amikor egy képet vagy szövegblokkot effekttel szeretnénk ellátni, akkor előbb rá kell kattintani, és ezzel kijelölt állapotba kell hozni. (Itt most a szövegblokk van kijelölve.).

 

Miután kiválasztottuk az effekt típusát, a program egy számot fog adni a kijelölésnek, így regisztrálja az animálás sorrendjét. Ezek után még további utasításokat adunk az animációra vonatkozóan, hogy mikor és milyen gyorsan hajtsa végre a program. Mindezt igazából csak próbálgatással tudjuk megismerni, és sok gyakorlással. Az időzítés helyességét és látványát ellenőrizhetjük, ha a lap alján (jobb) megnyomjuk a lejátszás, vagy vetítés gombot. Ezután jöhet akár a kép animálása is, kijelöljük, hozzáadjuk a választott effektet, és a program ennek egy másik számot fog adni, és elvégezzük a beállítást a végrehajtásra vonatkozóan. Elvileg minden kijelölhető blokkot (bármennyit) külön-külön egymástól függetlenül animálhatunk egyénileg. Az animálásnak van még egy másik módja is a mozgási animáció.

 

Jelöljük ki kattintással a képet, ekkor a menüsorban rózsaszín háttérrel megjelenik a formátum és képeszközök menüpont. Ez a menüpont számtalan lehetőséget teremt a színezésre, a szegélyezésre a forgatásra, és különböző térbeli hatások felvételére, árnyékolásra, stb. Itt most egy térbeli elforgatást mutattam be. Ezekből már nem minden érhető el az Office 2003-ban, pedig ezzel az effekttussal pl. egy forgó postai zenés képeslap hatását lehet elérni, amit olyan sokszor láthatunk képeslapküldő portálokon. A különböző Effektek használata nem merül ki ennyiben. Az emberi kreativitás határtalan, és más trükkök bevetésére is képes. Ezek nem a program beépített elemei, hanem az emberi lelemény szüleménye, de a program alkalmas rá. Egy látványos trükk leírása: Bizonyára sokan láttak már olyat, hogy egy fekete-fehér kép a vetítés során látványosan színessé változik át! Még csak képszerkesztő programra sincs szükség (Persze nem árt, ha van.), mert a Power Point alkalmazásban is benne van a lehetőség. Nyissuk meg az alkalmazást. Szúrjunk be egy nagyon szép színes képet. Kattintással jelöljük ki a szerkesztő felületen. Ekkor a képeszközök menüpont alatt egy sor opció jelenik meg, de nekünk a kiigazítás, színezés eszközeire lesz szükségünk. Az újraszínezésben jelöljük ki a fekete-fehér állapotot. Képünk ekkor átváltozik fekete-fehérré. Csináljunk a diakockáról másolatot, és ez lesz a második kocka. (jobb egér, másolás, jobb egér, beillesztés). A második képkocka maradjon kijelölve, és erre a képre paplanként takarjuk rá az eredeti színes képet. (Beszúrás menü, kép gomb, és az eredeti kép.) A képváltások között ne legyen áttűnési effektus. A lejátszás legyen automatikus. (nem kattintásra.) Az első képkockának adjunk 4 másodperc időt, a másodiknak 10 másodpercet. Nyissuk meg az egyéni animációkat az animációk menüből. Jobbról megnyílik az egyéni animációk ablaka. Most kattintsunk a második képkocka színes paplan képére. Az egyéni animáció ablakában nyomjuk meg az effektus hozzáadása gombot, válasszuk a megjelenés lehetőségei közül az elhalványulást. A végrehajtásra vonatkozó utasításokat állítsuk az „Előző után” állapotra, az effektus idejét pedig lassúra. Most kattintsunk a diavetítésre és nézzük meg, hogy mit csináltunk!

Gif képek használata: A Gif kiterjesztésű képek általában már önmagukban is rendelkeznek mozgási animációval. Ezek gyakorta nagyon kedves, aranyos kis képecskék. Szerencsére a program ismeri és elfogadja a Gif képeket is.

Úgy gondolom kezdetnek ennyi bőségesen elegendő, a többi már csak a kreativitásunktól és ízlésünktől függ.